Najlepsze filmy o zawodowych kierowcach
|

Najlepsze filmy o zawodowych kierowcach

Chociaż może wydawać się to zaskakujące, to taksówkarze, szoferzy lub inni kierowcy zawodowi, ale nie wyścigowi, są grupą dość często reprezentowaną w kinie. Wielka w tym zasługa nie tylko legendarnego już dzieła Martina Scorsese, ale też innych produkcji, na które naprawdę warto zwrócić uwagę.

“Taksówkarz” (1976)

Dla wielu film wybitny, przez wielu źle interpretowany. Martin Scorsese stworzył dzieło unikatowe, którego naśladowców możemy wymieniać w setkach. Jego produkcja koncentruje się na losach taksówkarza, Travisa Bickle (Robert De Niro), który na własną rękę postanawia walczyć z systemem. Resztę trzeba zobaczyć na własne oczy.

“Wożąc panią Daisy” (1989)

Film, który rozbił oscarowy bank. Statuetka powędrowała w kategoriach najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepsza charakteryzacja. Nic więc dziwnego, że “Wożąc panią Daisy” napędziło karierę Morgana Freemana, a jednocześnie stanowiło podsumowanie dorobku Jessiki Tandy. Ta słynna produkcja opowiada o losach Hoke’a Colburna (Freeman), który staje się osobistym szoferem tytułowej pani Daisy (Tandy). Motorem napędowym opowieści staje się walka z rasizmem i innymi uprzedzeniami.

“Baby Driver” (2017)

Zazwyczaj filmy o kierowcach na zlecenie traktują o ludziach doświadczonych. Produkcja z 2017 roku wychodzi naprzeciw takim założeniom. Opowiada ona o losach młodziutkiego “Baby’ego” (Ansel Elgort), który zostaje wciągnięty w sam środek przestępczego świata jako kierowca na zlecenie. Film gwarantuje świetny twist fabularny, więc tym bardziej warto się z nim zapoznać. 

“Drive” (2011)

Skąpana w neonach opowieść o samotniku, który łączy dwa światy. W obu jest zawodowym kierowcą – najpierw jako kaskader, następnie zaś jako szofer gangsterów. Pewnego dnia “Driver” (Ryan Gosling) postanawia jednak stanąć po stronie słabszych, a to wszystko w imię miłości.

“Znikający punkt” (1971)

Nieco zapomniany klasyk lat 70. Kowalski (Barry Newman), były policjant i weteran wojny w Wietnamie, pracuje jako zawodowy kierowca, który musi dostarczyć samochód z Kolorado do San Francisco w rekordowo krótkim czasie. W trakcie jazdy po autostradach zachodnich Stanów Zjednoczonych, staje się celem pościgu policyjnego, który nabiera symbolicznego wymiaru. Film przedstawia intensywne sceny pościgów i dramatyczne sytuacje, w których Kowalski wykorzystuje swoje umiejętności za kierownicą. “Znikający punkt” jest uważany za kultowy film drogi, który symbolizuje bunt przeciwko systemowi.

“Kierowca” (1978)

Ryan O’Neal gra tajemniczego zawodowego kierowcę, który specjalizuje się w ucieczkach po napadach. Jego umiejętności za kierownicą są niekwestionowane, a jego precyzja i zimna kalkulacja sprawiają, że jest najlepszy w tym, co robi. W filmie pojawia się detektyw, który za wszelką cenę chce go złapać, co prowadzi do serii intensywnych pościgów i psychologicznych gier. “Kierowca” to minimalistyczny thriller, który skupia się na umiejętnościach kierowcy i moralnych dylematach związanych z jego profesją.

“Pojedynek na szosie” (1971)

Film opowiada o Davidzie Mannie (Dennis Weaver), sprzedawcy podróżującym po autostradach, który staje się celem nieznanego kierowcy ogromnej ciężarówki. Mimo że David jest zwykłym kierowcą, zostaje uwikłany w niebezpieczną grę kotka i myszy na drogach, gdzie jego umiejętności i opanowanie są wystawiane na próbę. Film koncentruje się na psychologicznym napięciu i eskalacji niebezpieczeństwa, jakie może spotkać każdego na drodze. “Pojedynek na szosie” to klasyk kina, który zainicjował karierę reżyserską legendarnego Stevena Spielberga.

“Taxi” (1998)

Daniel (Samy Naceri) jest utalentowanym kierowcą taksówki w Marsylii, który marzy o zostaniu zawodowym kierowcą rajdowym. Jego szybkie i brawurowe jazdy przyciągają uwagę policji, która zmusza go do współpracy w schwytaniu gangu niemieckich rabusiów banków. Daniel wykorzystuje swoje umiejętności za kierownicą, aby pomóc w złapaniu przestępców, jednocześnie starając się unikać problemów z prawem. Film jest mieszanką komedii i akcji, gdzie zawodowe umiejętności kierowcy są kluczowe dla rozwoju fabuły. “Taxi” stało się przebojem finansowym, co pozwoliło na powstanie aż pięciu części!
Oczywiście wymienione filmy niewiele mają wspólnego z codziennym życiem taksówkarza. Niemniej są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, podobnie jak oglądanie meczów! Dostęp do wielu transmisji z wydarzeń sportowych zyskacie dzięki Fortuna kod promocyjny FORTUNAMAX.

Podobne wpisy